Luottamustoimet 2017-2021

Espoon Demarien luottamuspaikat on jaettu tulevalle valtuustokaudelle, onnea kaikille valituille ja menestystä työhön!

Valtuuston puheenjohtajuus:

2017-2018     3. varapuheenjohtaja Markku Sistonen
 2018-2019    2. varapuheenjohtaja  Markku Sistonen
 2020-2012    1. varapuheenjohtaja  Markku Sistonen

Kaupunginhallitus:

2017-2019   2. varapuheenjohtaja Maria Guzenina
                             jäsen Juri Aaltonen
                             varajäsen Jukka Vilske
2019-2021   2. varapuheenjohtaja Maria Guzenina
                             jäsen  Juri Aaltonen
                             varajäsen  Jukka Vilske
                             varajäsen  Liisa Kivekäs

Jaostot

 Konsernijaosto
Puheenjohtaja Maria Guzenina
 varajäsen  Jukka Vilske
Elinkeino- ja kilpailukykyjaosto
2017-2019
jäsen Juri Aaltonen
varajäsen Maria Guzenina
2019-2021
jäsen Juri Aaltonen
varajäsen Liisa Kivekäs
Tila- ja asuntojaosto
jäsen Jukka Vilske
varajäsen Liisa Kivekäs

Lautakunnat ja ohjelmaryhmät

Kaupunkisuunnittelulautakunta
 jäsen  Ville Kopra
 Liisa Kivekäs
varajäsen Joni Vainikainen
Saini Ortia
Opetus- ja varhaiskasvatuslautakunta
jäsen Mika-Erik Walls
Martti Hellström
varajäsen Hannu Suntio
Maria Outinen
Varhaiskasvatusjaosto
varapuheenjohtaja Iiris Mikkilä
jäsen Tessu Harinen
varajäsen Jori Palomäki
Lea Kokkonen
Sosiaali- ja terveyslautakunta
2. varapuheenjohtaja Johanna Värmälä
jäsen Olli Lehtonen
varajäsen Mika Helander
Tiina Tavio
Yksilöasioiden jaosto
 jäsen Pekka Simpura
Tekninen lautakunta
varapuheenjohtaja Aulikki Pentikäinen
jäsen Pirkko Kuusela
varajäsen Ilkka Hirvelä
Katja Falkstedt
Tarkastuslautakunta
 jäsen Sirpa Aarniolehto-Kotilainen
varajäsen  Veronica Kalhori
Svenska rum
jäsen Mikaela Wenman
varajäsen Pauliina Jalola-Korhosaari
Kulttuurilautakunta
jäsen Abdi-Rashid Mohamud
Veronica Kalhori
varajäsen  Timo Hyvönen
Hanne Hovi
Liikunta- ja nuorisolautakunta
puheenjohtaja  Heidi Luukkainen
jäsen Heini Saikkonen
varajäsen Mikko Mäntylä
Marja Repo
Rakennuslautakunta
jäsen Mika Hentunen
varajäsen  Minna Lahti
Ympäristölautakunta
jäsen Ari Paukku
Johanna Juselius
varajäsen Toni Nordström
 Helena Haapsaari
Keskusvaalilautakunta
jäsen Satu Kallio
varajäsen Pirkka Junes
Tasa-arvotoimikunta
jäsen Marita Lassila
varajäsen Anneli Rönnberg
Monikulttuuriasiain neuvottelukunta
jäsen Ria Özberg
varajäsen Natalia Smura
Kiinteistötoimitukset
Uskotut miehet Reino Uusitalo
Arto Huttunen
Poliisiasiain neuvottelukunta
jäsen Mari Pyy
varajäsen Jukka Kivimäki
Sydkustens landskapförbund
edustaja Ralf Norrman
varaedustaja  Mikaela Wenman
Espoon vanhusneuvosto
 jäsen Anu Helle
 varajäsen  Nina Linden
Espoon vammaisneuvosto
jäsen Marita Hentula
Skolteaterföreningen johtokunta
jäsen Pi Liljelund
Teatteri Hevosenkengän
kannatusyhdistyksen hallitus
jäsen Harri Nieminen

Osakeyhtiöt ja säätiöt

 

 Espoon Asunnot Oy:n hallitus
 jäsen Timo Rauhanen
varajäsen
Länsimetro Oy:n hallitus
jäsen Hannele Kerola
Espoo Catering Oy:n hallitus
jäsen Henrik Haapajärvi
Elä ja Asu- seniorikeskuksen hallitus
jäsen Helena Haapsaari
Laurea-ammattikorkeakoulu Oy/
Espoo-Lohjan alueneuvottelu-toimikunta
jäsen Leena Viilo
Espoon eläkekotisäätiön valtuuskunta
puheenjohtaja Rauni Seppola
Espoon kaupunginteatterisäätiön hallitus
jäsen Martti Kaasinen
Suomen Kansallisooppera ja -baletti,
hallintoneuvos
jäsen Markku Sistonen
Helinä Rautavaaran etnografisen
museon säätiö
jäsen Mirkka Turtilainen-Kalliomaa
Espoon taidemuseosäätiön hallitus
jäsen Minna Lahti

Kehitysohjelmat

Osallistuva Espoo- kehitysohjelma
puheenjohtaja Habiba Ali
varajäsen Mikko Nummelin
Kestävä Espoo- kehitysohjelma
jäsen Minna Aitola
varajäsen Katja Sandelin
Hyvinvointi ja terveys- kehitysohjelma
jäsen Nina Heinikoski
varajäsen Mia-Lis Vilja-Elomaa